‘Konveyör, organizmanın kan damarı’

Sanayiyi canlı bir organizma olarak değerlendiren Hasan Çiçek, konveyör sistemlerini de bu organizmanın kan damarları olarak nitelendiriyor

GV Makina Tar. San. ve Tic. Ltd. Şti. Şirket Müdürü Hasan Çiçek ile konveyörler hakkında konuştuk. Hasan Çiçek konveyör sistemleri için “Sanayiyi canlı bir organizma olarak değerlendirirsek konveyör sistemlerini de bu organizmanın kan damarları olarak nitelendirmek sanırım yanlış bir benzetme olmaz” diyor.

GV Makine’nin kuruluşundan bu yana konveyör sistemlerini en verimli şekilde çalışır hale getirmek için ellerinden gelen tüm çabayı sarf ettiklerini dile getiren Hasan Çiçek, “Bu hususu şirketimiz için ilke haline getirdik. Verimsiz çalışan bir konveyör hattı üretim maliyetini arttıran en önemli hususların başında gelmektedir” dedi.

Hasan Çiçek konveyör sistemleri ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Bir konveyör hattı nasıl daha verimli bir hale getirilebilir?

Konveyörlerin daha verimli bir hale getirilebilmesi için yapılacak en doğru hareket tahrik ünitesini gözden geçirmek olacaktır.

Geleneksel yöntemlerle çalışan bir konveyör hattındaki tahrik ünitesi; hava soğutmalı bir elektrik motoru, redüktör, kaplin, kayış-kasnak vb… gibi unsurlardan oluşmaktadır. Tüm bu birleşenlerden oluşan tahrik ünitesinden, güç tambura aktarılmakta ve döngü sağlanmaktadır.

Sektöründe öncü kuruluş olan Van der Graaf B.V. 1948 yılından bu yana üretmekte olduğu tambur motorlarında motor ve dişli sistemlerini tamburun içine yerleştirmek suretiyle kullanıcının istediği ölçü ve hızlarda üretmekte ve sorunsuz çalışan bir ürün ortaya çıkarmaktadır.

Van der Graaf tambur motorları geleneksel yöntemlerle çalışan tahrik ünitelerine nazaran en az yüzde 30 daha az elektrik tüketmektedir. Bu oran zaman zaman yüzde 50’lere varabilmektedir.

Bir diğer farklılık ise ürünün ömrüdür. Tambur motorlar prensip olarak 50 bin saatin çok üzerinde kullanım ömrüne sahip oldukları için 50 bin saatlik teknik ömür garantisi verilmektedir. Tanıtım çalışmaları aşamasında 1976 ve 1986 yıllarında ülkemizde kurulmuş olan iki ayrı çimento fabrikasının kuruluşunda Tambur Motor kullanıldığını tespit ettik. Bu tambur motorlar herhangi bir yağ değişimi ve bakım-onarım yapılmaksızın 20-30 yıl sorunsuz bir şekilde çalışmışlardır. Bunlardan halen çalışmakta olanlar da bulunmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi Tambur Motorların gerekli sürelerde yağ değişimlerinin yapılması halinde en az 20-30 yıl sorunsuz çalışacağı görülecektir. 

Kapalı ve yağ soğutmalı bir ürün olması nedeniyle bakım-onarım maliyeti diğer sistemle karşılaştırıldığında yok denecek kadar azdır. Ayrıca kesintisiz çalışabilme özelliğine sahip olması nedeniyle de konveyörlerden kaynaklanan üretim kayıplarının da önüne geçilmektedir.

Van der Graaf markası ile üretilen bu tambur motorlar; tambur çapı, mil çapı, tambur genişliği ve döngü hızına göre toplamda 7 bin 400 standart çeşitte üretilebilmekte ve gerektiğinde de standart dışı üretimler de söz konusu olabilmektedir.

Bizler müşterinin isteği üzerine Tambur Motor vermek yerine kullanacağı konveyör bilgilerini alıp en uygun Tambur Motoru önermeyi kendimize ilke edinmiş durumdayız.

Bu sayede doğru işe doğru ürün prensibini geliştirdik.

Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarının Van der Graaf tambur motorlarını uzun denemelerden sonra tüm tesislerinde kullanma kararı almış olmaları bizler için oldukça mutluluk verici bir durumdur. Amacımız Türkiye’deki tüm tesislerde bu tür ürünlerin yaygın olarak kullanılır hale gelmesini sağlamaktır.

Tabi en büyük hedef ise bu ürünlerin Türkiye’de üretilmesi olacaktır.”

 

 

 

 

 

 

 

Sistemlerin Karşılaştırılması

Yoruma Kapali.