Petrole yönelik global talepteki artış tüm kıtalarda yeni ve daha derin sondaj yerleri bulmaya daha çok odaklanılmasına neden oluyor. Derin su (>500’) ve ultra derin su (>5000’) sondajındaki artış, bu operasyonlar için gerekli olan yarı suyun altında kalabilir kuleler ve sondaj gemileri filolarına ihtiyacı arttırmaktadır.
Bu talebi karşılamaya yardımcı olmak için, 2012 yılının sonunda 100’den fazla yeni kule ve gemi, hâlihazırda işletimde olan 300 kadarına eklenmek üzere, sonraki üç yılda teslim için hazırlanmıştır. En son güvenlik ekipmanları, daha düşük işletim ve bakım maliyetleri ve genellikle daha zorlu ortamlarda kullanılma kapasitesinden ötürü, daha yeni ürünler elbette revaçtadır. Rockwell Automation’a göre, bu tür projeler açık deniz kuleleri ve gemileri için gerekli entegre bilgi, kontrol, güç ve güvenlik sistemleri avantajları ve açık deniz ürünleri için eksiksiz otomasyon çözümleri tasarlama, geliştirme ve sağlama uzmanlığını göstermek için iyi bir fırsattır. Çözümlerimiz şu anda dört yeni sondaj gemisine uygun hale getirilmiş, ek altı tane için opsiyonlu ilave yapılmış bir dört tanesi de yakın zamanda duyurulmuştur. Bu, yeni ürünler için, inşa edildikleri PlantPAx™ proses otomasyonu çözümünün gücü ve uyumluluğunun bu uygulama için ideal olduğunun kanıtıdır.
Yeni inşa edilenlerle ilgili maliyetler ve teslim süreleri ile artan güvenlik gereksinimleri düşünüldüğünde, eski ürünlerde kontrol ve güvenliği yükseltmenin birçok operatör için bir öncelik olması hiç de şaşırtıcı değildir. Eksiksiz ‘‘Integrated Power, Control and Safety Solution’ (Entegre Güç, Kontrol ve Güvenlik Çözümü / IPCSS) yükseltmelerini tek seferde sağlamak mümkün ve kimi zaman avantajlıdır ve yükseltmelerin kısmi ve birkaç yıla yayılan aşamalardan oluşması son derece yaygındır. Ancak mevcut ürünlerin büyük çoğunluğu sürekli ihale edilmekte ve bölgede günlük 300-450 bin dolar düzeyinde gelir yaratmaktadır. Dolayısıyla bunları yükseltme (migration) için hizmet dışı bırakmak kolay bir karar değildir ve garantili başlatma tarihiyle mümkün olan en kısa süre için devre dışı bırakılmalıdırlar.
Yeni inşalarla gelen boş sayfayla karşılaştırıldığında, bu eski ürünler üzerinde kontrol ve güvenlik geçişinin üstesinden gelmek için farklı bir yaklaşım gereklidir ve Petrol ve Gaz Çözümlerimiz bu alanda çok yetkin bir hale gelmiştir. Şu anda 25 yaşında, bazıları Allen-Bradley PLC5 & 1771-I/O çalıştıran çözümlerin yeniden kablo tesisatı ve yeniden programlama olmaksızın en son ControlLogix® platformuna geçişe hazır olabildiği çeşitli sondaj kulesi yükseltmelerimiz bulunmaktadır.
“Sisteminin Amacı Doğru Ortamı Sağlamaktır”
Fire and Gas (F&G) ve Acil Durum Kapatma (ESD) sistemlerinin en son Trusted™Triple Modular Redundant (TMR) kontrolöre –proses otomasyonu sisteminin parçasıdır– geçişi diğer migration projeleri arasındadır. PlantPAx™ sisteminin amacı doğru ortamı sağlamaktır ve hizmetler, sürekli sondaja olanak tanımak üzere her zaman mevcuttur. Önemli noktalardan biri, değişen deniz koşullarında platformun istikrarı için hayati önem taşıyan balast kontrolüdür. Fakat sistem tüm hizmetleri, büyük çamur, su, çimento ve yakıt tanklarını, dış çevre koşullarını izlemeyi, HVAC (ısıtma, havalandırma, iklimlendirme) performansını ve iç hava kalitesini de gözetmektedir. Tüm bu bilgiler ile F&G ve ESD sistemlerinin statüsü tam bir masa ve duvar tipi ekran serisinden oluşan kapsamlı bir kontrol paketi yoluyla sağlanmaktadır.
Sondaj operasyonları için güvenlik koruma ekipmanlarının önemli öğelerinden biri, diğer şeylerin yanında acil durumlarda deniz yüzeyinde kuyuyu kapatan Patlama Önleyicidir (BOP). En son Patlama Önleyiciler su altı esnek (basit/çift kaştı/üç katlı) SIL3 güvenlik kontrolörü kullanmaktadır. Kontrolörün geleneksel panele montajlı kartları, bir kablo tesisatı takımıyla bağlı ve uzman kompakt Su Altı Ekipman Modüllerine (SEM’ler) açılı olarak monte edilen kompakt eurocard formatında kartlar olarak yeniden mühendislikten geçmiştir. Sistemler -20 ile +70 derece çalışma aralığı için tasarlanmakta ve erken bileşen arızalarını ortaya çıkarmak için üretimde uzun süreler tek tek gerilim testinden geçirilmektedir. Operasyonlar için kritik olan ve deniz tabanında binlerce fite yerleştirilen bu kontrol ve güvenlik sistemlerinin hiç arıza yapmaması hayati bir önem taşımaktadır. Kontrolörlerin, iletişimin ve I/O’nun ikinci ve üçüncü kopyasını yapabilmek, bu tür kontrolöre en yüksek ulaşılabilirliği sağlamakta ve çoklu hata durumlarında bile SIL3’te işlemeye devam etmesine olanak tanımaktadır.
Triple Modular Redundant Sistemi
2007 yılında Rockwell Automation’ın ICS Triplex’i alması binlerce güvenlik / TMR (Triple Modular Redundant) sisteminin sondaj gemileri ve kulelerinde kurulmasına neden olmuştur. Bu eski sistemlerden en son Trusted TMR sistemine standart yükseltmeler bulunmaktadır ve operatörlerin bu ürünlerin uzayan ömrüne güvenli bir şekilde eşlik etmesine yardımcı olmaktadır. Açık deniz sondaj ürünlerine yönelik talep ve olası kayıp kazançlar düşünüldüğünde, bir operatörün istediği en son şey ekipman yükseltmeleri ve sistem geçişlerinde arızalar yaşanmasıdır. Eski güvenlik sistemlerini değiştirmek genel olarak daha uzun arıza sürelerine neden olmaktadır. Diğer taraftan, Rockwell Automation üretimde minimal aksamayla –haftalar değil saatlerle ölçülen- kritik güvenlik sistemlerini çalışırken en son teknolojiyle değiştirebilir.
Donanım/yazılım geçiş yolları ve farklı nesillerden ekipmanlar arasında iletişim bağlantısı sağlayarak müşterilerin teknoloji yatırımlarını korumak petrol ve gaz sektöründe son derece önemlidir. Fakat, entegre mimari kontrol çözümlerimizin yararları diğer satıcıların eski ekipmanları için geçiş yollarını içerecek şekilde artmaktadır.
ControlLogix kontrol ekipmanları ailemiz, alandaki kullanılmayan eski sistemlerin çoğunu değiştirmek için uygundur. Bazıları SIL2 güvenlik kontrolü içeren yeni ControlLogix sistemleri türbinler, kompresörler ve su arıtma gibi uygulamalar için varlık yükseltmede kullanılmaktadır ve birçok farklı eski I/O sistemi için konnektör kitleri de mevcuttur. Bunlar, mesela bir Honeywell DCS ya da bir April PLC’nin eski kablo tesisatını kullanmayı olanaklı kılmaktadır. Hatta Bailey DCS doğrudan bir Allen-Bradley ControlLogix sistemine tamamen yeni kablo tesisatı olmaksızın bağlanabilir. Bu kitlerin bazıları ürün olarak mevcuttur ve diğerleri de Rockwell Automation’ın mühendisliğini yaptığı sistemlerde kullanılmaktadır. Bu olanak kısmen sistemlerimizin gelişim tarihine; kapalı ‘kara kutu sistemler’den ziyade açık, bağlantılı mimari yaklaşımımıza ve çok çeşitli endüstriyel uygulamalar için çok yönlü entegre çözümlerimize indirgenmektedir. Aynı zamanda diğer satıcıların sistemlerine hızlı ve etkili bir şekilde geçmek görece basit olduğu ve farklı tesisleri bir Rockwell Automation çözümüne getirdiği için, büyük olasılıkla bu tür bir varlık yükseltme projesi için çok uygun olduğumuz anlamına da gelmektedir. Geleneksel DCS ve tek başına PLC kontrolörlere yönelik bu yaklaşımın yaşam döngüsü maliyeti çok caziptir – enerji endüstrisinde norm olan tescilli DCS sisteminden ziyade, PLC ve SCADA için açık destek modelini andırmaktadır- ve operatörlere yaşam süresi boyunca binlerce lira tasarruf etme potansiyeli vermektedir.

Men’s Jacksonville Jaguars Nic Jacobs Pro Line Team Color Jersey,Youth San Diego Chargers Ladarius Green Pro Line Team Color Jersey,Women’s Los Angeles Rams Darrell Williams Pro Line Navy Team Color Jersey Cheap Jerseys.Pro Line Womens Cleveland Browns Jim Leonhard Team Color Jersey,Men’s Baltimore Ravens Javorius Allen Pro Line Team Color Jersey,Women’s Arizona Cardinals Chris Johnson Pro Line Alternate Jersey.Girls Youth Chicago Bears Jay Cutler Nike Navy Blue Game Jersey,Men’s Los Angeles Rams Jared Cook Pro Line Navy Team Color Jersey Cheap NFL Jerseys.Women’s Indianapolis Colts Andrew Luck Nike Game Jersey,Men’s Arizona Cardinals Darren Fells Pro Line Black Alternate Jersey,Pro Line Mens Baltimore Ravens Chris Canty Alternate Jersey Cheap NFL Jerseys.Youth New Orleans Saints Tyeler Davison Pro Line Team Color Jersey,Pro Line Men’s Jacksonville Jaguars Allen Reisner Team Color Jersey,Pro Line Women’s New York Jets Tanner Purdum Team Color Jersey.Men’s Los Angeles Rams Greg Zuerlein Pro Line Navy Team Color Jersey,Youth Detroit Lions Dan Orlovsky Pro Line Team Color Jersey Cheap Jerseys.Mens Washington Redskins Pierre Garcon Nike Burgundy Team Game Jersey,Women’s Buffalo Bills Ronald Darby Pro Line Team Color Jersey.Nike Pierre Garcon Washington Redskins Youth Game Jersey – Burgundy,Men’s New York Giants Eli Apple Nike Royal 2016 Draft Pick Game Jersey Cheap NFL Jerseys

Yorum Kismi