İşleme teknolojisinde her hafta yeni ilerlemeler kaydedilirken, arada sırada dahice bir önemli değişiklik meydana gelmektedir – imalathanelere rekabetçi bir avantaj sağlayacak derecede önemli bir dönüm noktası.

Çelik tornalama alanı, dünya genelinde tartışmasız imalathanelerin dayanak noktasıdır. Ve tabi tolerans kaybı ve sonrasındaki yeni işlem veya hurdayı önleme ihtiyacına uygun şekilde güvenli, tahmin edilebilir bir takım ömrü gereklidir. Sonuç olarak, imalathaneler önerilen kesme hızlarının çok altında çalışarak üretkenlikten fedakarlık etmektedirler. Potansiyel veya eşit olmayan uç aşınması dikkatli proses denetimi veya kesici uçları değiştirmek için planlı sık duruşlar ile ilgili bir kültür oluşturmuştur.

Çok sayıda değişken
Suçlu geniş, orta ürün grubu ISO P25 uygulama alanıdır, bunun en büyük nedeni yumuşak, düşük karbon çeliklerinden yüksek alaşımlı sert çeliklere kadar ve bunlarla birlikte dövme ve dökümleri de içermesidir. Geçmişte bu derece geniş çelik tiplerine sahip bir alanda tornalama için optimize edilmiş kesme takımlarının geliştirilmesi her zaman zor olmuştur; ancak şimdiye kadar bu böyleydi.

Sandvik Coromant bünyesindeki malzeme bilimi ve üretim proseslerindeki ilerlemeler kesici kalitesi geliştirme konusunda daha kapsamlı bir yaklaşım sağlamış ve yeni nesil P25 kalitesinin geliştirilmesi ile sonuçlanmıştır: Inveio™ teknolojisine sahip GC4325. Yeni kalite çok sayıda çelik tipi, operasyonu ve koşulları dahil olmak üzere geniş kapsamlı tornalama uygulamalarında güvenlik ve performansı iyileştirmek için kullanılabilir. Bunlar arasında kaba ve ince işleme, sürekli ve darbeli kesim ve yaş veya kuru işleme bulunmaktadır. Tabi ki, bunun ek bir avantajı da takım stoklarının azaltılmasıdır.

Öyleyse nasıl çalışıyor? Aslında, GC4325 sağlam bir kesme kenarı sağlayarak daha uzun takım ömrü elde eder – yüzey kalitesinden ödün vermeden metali etkin bir şekilde kesen kenar. Bu daha az takım değişimi sayesinde tezgah kullanımını da artırmaktadır. ISO P25 uygulama alanında tornalama yaparken sürekli ve kontrol edilebilir aşınmayı sınırlandırıp kesintili ve genelde kontrol edilmeyen aşınmayı ortadan kaldırmak bu başarının anahtarıdır. Eğer yanlış aşınma tipi nedeniyle kenar çizgisi kırılırsa ani bozulma meydana gelir, bu da kabul edilemez parça ve işleme güvenliği kaybına neden olur.

En iyi performans
Sandvik Coromant’a göre, GC4325 tüm P25 kalitelerinde en yüksek performansı göstermektedir – ve bunu koruyacak proses güvenliğini. Aslında, GC4325 operatör gerekmeyen tornalama operasyonları için dönüm noktası olarak tanımlanmaktadır.

Tabi ki, tüm kesme kenarları aşınır, ancak kontrol edilebilir aşınma elde edilmesi en avantajlı işleme elde edilmesini sağlar. Örneğin, serbest yüzey aşınması – kenar çizgisi altında boşluk yüzeyinde sürtünme aşınması – uygun ilerlerse kabul edilebilir. Bazı durumlarda, dengeli bir serbest yüzey aşınması gelişimi kesme prosesi için avantajlıdır. Ancak, eğer serbest yüzey aşınması çok aniyse işleme prosesinde veya kalitede bazı parametrelerin değiştirilmesi gereklidir.

Kesici ucun üst kesme yüzündeki krater aşınması bir başka kontrol edilebilir aşınma tipidir ve ısı ile basınç nedeniyle çelik tornalamada meydana gelir. Aşırı krater aşınması kesici uç geometrisinin değiştirilmesine ve kötü kesme prosesine; zamanla kenarın zayıflamasına neden olabilir. Hem krater aşınması hem de serbest yüzey aşınması çelik tornalamada doğaldır ve çok karşılaşılmaktadır; eğer sadece bu aşınma modelleri tespit ediliyorsa – ve kontrol ediliyorsa– proses yüksek verimlilik potansiyeli sunmaktadır.

Ticari sırlar
Genelde, uzun takım ömrü ve yüksek kesme değerleri ile birlikte maksimum kesme kenarı güvenliği elde etmek için sürekli ve sürekli olmayan aşınma hızlarının dengelenmesi gereklidir. Ayrıca, çelik tornalama uygulamalarında başarılı bir sonuç elde etmeye yardımcı olacak kesici uç mikro ve makro geometri, köşe radyüsü, kesici uç boyutu ve şekli gibi diğer takım etkenleri bulunmaktadır. Optimum tornalama operasyonlarını belirleyen kesici uç kalitesi ile birlikte bunların birleşimidir.

Uygulamaya bağlı olarak, daha yüksek talaş kaldırma oranı ve 400 m/dk üzerinde kesme hızlarına ulaşılabilir, bu da bu alanda daha önce görülmüş her şeyden daha fazla kesme değeri yetenekleri anlamına gelmektedir. Sandvik Coromant pazar araştırması kesme hızı konusunda üretim endüstrisinin ortalamasının önerilen değerlerin yaklaşık %70′i olduğunu göstermektedir. Bu tabi ki tezgah özelikleri, iş parçası çapları, işletme uzmanlığı ve risk alma seviyesi gibi çok sayıda faktöre bağlıdır.

Mevcut kesme tekniklerinden tamamen faydalanan bir işleme atölyesi için GC4325 uygulaması ile yüzde 30′a kadar verimlilik artışı mümkündür. Çok az kişi buna hayır diyerek rekabet avantajı elde etmeyi reddedebilir.

Erken başarı
Aslında GC4325 ile ilgili birçok başarı hikayesi ortaya çıkmaya başlamaktadır. Örneğin Tata, Hero MotoCorp, Suzuki, Mahindra, Nissan ve Renault gibi otomotiv müşterilerine kritik çelik dövme parçalar tedarik eden Hindistan’daki Bajaj Motors Ltd of Gurgaon şirketini ele alalım.

“Sandvik Coromant yeni GC4325 kalitesinin en iyi çalışan kalitemize göre yüzde 20-25 iyileşme sağlayacağını söylediğinde onlara inanmadık,” diyor Bajaj Mühendislik Genel Müdürü Tarun Bhargava. “Bize sonuçları gösterdiklerinde dahi bazı küçük manipülasyonlar olabileceğini düşünmüştük. Bu nedenle denemeleri bir başka tezgahta tekrar yaptık ve sonuçlar aynıydı. Sonuç olarak şimdi parça başına maliyetimizi düşürmek ve kar marjlarımızı iyileştirmeye yardımcı olmak için GC4325′i kullanıyoruz.”

€60 milyon ciroya sahip UKM Group’da metot mühendisi olarak çalışan Ron Oehmigen yeni kalitenin sunduğu potansiyel hakkında aynı fikirde.

“Şu ana kadar testlerimiz GC4325′in çok iyi olduğunu gösterdi ve kaliteyi parça kalitemizi artırmak ve üretken olmayan zaman ve maliyetleri azaltmak amacıyla tornalama operasyonlarımızı optimize etmek için kullanmayı istiyoruz,” diyor.

UKM Group Almanya’da iki ve Fransa’da bir fabrikaya sahiptir ve VW, Audi, Scania ve MAN gibi müşterilere otomotiv parçalar tedarik etmektedir.

Uzun ömür
Ekstra verimlilik hikayenin sadece bir parçasıdır, çünkü Sandvik Coromant yeni kalitenin ana avantajı olarak tahmin edilebilir takım ömrü ile proses güvenliğini odak noktasına almıştır.

Bu faydaları doğrulayacak bir şirket de Vicenza, İtalya’da bulunan Bifrangi SpA’dır. Şirket otomotiv, beyaz eşyalar ve tarımsal müşterileri için değişen sertliklerde çelik parçalar işlemektedir.

“GC4325 işleme proseslerimizi iyileştirmek için bize çok iyi fırsatlar sundu,” diyor şirketin Kurucusu ve Başkanı Francesco Biasion. “Maliyet takım ömrü kadar önemli değil, çünkü sağlamlığı finansal avantajlar sunmaktadır. Son olarak bu kesici uç, pazarda daha rekabetçi olmamızı sağlayarak işlerimizin büyümesinde bize yardımcı olacaktır.”

Kapsamlı AR-GE
GC4325 alt tabakasında ve kaplamasında yapılan geliştirmeler yüksek sıcaklıklarda aşınmaya karşı çok daha yüksek dayanım sağlar ve kesme yüzünde krater aşınmasına neden olan etkileri azaltır. Bu yolla, GC4325 talaş oluştururken ideal bir akış bölgesi elde edilmesi konusunda çok yeteneklidir – operatörsüz tornalama için ise mükemmeldir. Aslında, çelik tornalama alanında faaliyet gösteren imalathaneler için bunun sonuçları neredeyse sınırsızdır, sadece kenar başına daha çok parça üretimi ve kesici uç değişimi için daha az duruş anlamında değil, her seferinde aynı takım ömrünün elde edilmesi ve yeniden işlem ve hurdanın azaltılması mümkündür.

Hassas semente karbür alt tabaka yüksek mukavemet ve güvenilir tokluk ekler, ayrıca kobalt ile zenginleştirilmiş yüzey eğimi çatlak engelleyici olarak güvenliğe katkı sağlar. Ayrıca sert, aşınmaya karşı dayanıklı MT-TiCN iç kaplama, Inveio™ tek yönlü kristal konumlandırmasına sahip bir dış alüminyum kaplama ile desteklenir ve her bir kristal tabakası en güçlü yüzeyler daha yüksek aşınma dayanımı için kesme bölgesine doğru yönlendirilecek şekilde tasarlanmıştır. Burada ısı kristal düzlemler boyunca çok daha kolay yok edilir.

Üretim geçmişi
1969 yılında, aya ilk ayak basma ile aynı yılda, Sandvik Coromant dünyanın ilk CVD-kaplamalı, semente karbür kesici ucunu piyasa sundu: bir ISO P25 kalitesi. Bugün, GC4325, tornalamada kaplamalı P25 kalitelerinin yedinci neslidir. İlk yıllarına göre daha hafiftir ve en güncel P25 kalitesine kıyasla iki kat fazla iyileştirme sunar. Neil Armstrong’un sözleri kullanılırsa GC4325 “insanlık için büyük bir adım olmayabilir”, ancak imalathanelerin geleceği için en iyi şeydir.

Yorum Kismi