Günümüzün rekabetçi piyasa koşullarında, maliyetlerin de artması ile birlikte yalnızca hız tek başına bir şey ifade etmemektedir. Müşterilerin taleplerini hızlı olmanın yanında en kaliteli şekilde ve en düşük maliyetle yani en verimli şekilde üretmek firmalar için ayakta kalmanın kaçınılmaz bir gereği haline gelmiştir. Bu yüzden Mazak yeni geliştirdiği lazer kesim makinası OPTIPLEX’i dizayn ederken yukarıda da bahsi geçen yüksek hız ve kalite unsurlarını optimum fiyat-performans değeri ile yakalamayı amaçlamıştır.

Lazer kesimin rutin işlemlerinden olan kesim kafasi değiştirme, nozzle konrol, nozzle temizleme, nozzle değiştirme, nozzle merkez ayarı, odak noktası ayarı, vb. ayarlar operatöre bağlı olan ayarlardır. Başka bir deyişle, süresi ve kalitesi operatörün tecrübesine ve yorgun olup olmadığına bağlı olarak değişen ayarlardır. Mazak’ın yaptığı çalışmalara göre kesim dışındaki ayar ile geçen bu süreleri kısaltmak gün içerisinde yapılan toplam üretimde %35-40’lara varan karlar sağlamaktadır.
Bu gibi boşta geçen süreleri minimuma indirmek için Mazak’ın geliştirdiği, Optiplex ve halihazırdaki diğer modellerine uyguladığı pek çok patentli teknoloji mevcuttur;

Optiplex otomatik kesim kafası ve nozzle değiştirme (Şekil 1) özelliğine sahiptir. Makina üzerinde standart olarak 2’li kesim kafası değiştirici ve 8’li nozzle değiştirici bulunmaktadır. Bu sayede hızlı bir şekilde ve operatör müdahelesine ihtiyaç duymadan farklı odaklardaki lenslerin buluduğu kesim kafalarını ve nozzleları otomatik olarak değiştirebilir ve değiştirdiği kesim kafasının mavi ışık (0 odak) ayarını da otomatik olarak yapar.

Optiplex standart olarak otomatik merkezlemeli nozzle ve lens sistemine sahiptir.

Yukarıdaki özellikler sayesinde Optiplex tabla değiştirme de dahil olmak üzere, Kesim kafası değişimi, nozzle değişimi, nozzle temizleme, nozzle merkezleme ve sac yakınlık ayarlarını sadece 39sn gibi kısa bir sürede hiçbir operatör müdahelesi olmadan otomatik olarak yapar.

Optiplex sahip olduğu Mazak patentli U-Ekseni sayesinde lazer ışığının boyunu sabit tutarak ve hiçbir özel optik elemana gerek duymaksızın sadece 6 adet normal ayna kullanarak tablanın her yerinde aynı kalitede kesim sonuçları elde etme imkanı sağlar.

Mazak Optiplex modelinde, diğer bütün lazer kesim makinalarında kullandığı Preview640 kontrol ünitesinin yeni jenerasyonu olan, dokunmatik ekrana sahip PREVIEW II’yi kullanmıştır. Klasik geri-beslemeli (feedback) kontrol ünitelerine sahip makinalar, hız arttıkça hassas kesilemeyen dönüşler, sıcaktan dolayı eriyen keskin köşeler, yanan boyalı galvaniz saclar vb. sonuçlara yol açar. Preview II (Şekil 2) bilinen alışılmış geri-beslemeli kontrol ünitelerinin aksine önden okumalı bir sisteme sahiptir. Bu sistem bir sonraki kesim noktasına gitmek için en uygun hızı ve çıkış gücünü hesap eder. Bu yeni jenerasyon CNC sistemi çok yüksek hızlarda, yüksek hassasiyetteki kesimleri olanaklı kılmaktadır.

Ayrıca Mazak Optiplex ve Preview II’yi dizayn ederken ergonomik unsurları da göz önünde bulundurmuştur, ürettiği diğer kontrol ünitelerinde olduğu gibi sağa sola hareketin yanısıra operatörün boyuna göre aşağı yukarı hareket edebilme özelliği de mevcuttur. Makinanın cover kısmında ise gerek daha rahat bir görüş gerekse güvenlik açısından yüksek dayanımlı polikarbonat ve daha büyük camlar kullanılmıştır.

Mazak, Optiplex’de makina kesim yapmıyor iken devreye giren standby moduna ek olarak ECO MODE özelliğini de eklemiştir. Bu özellik sayesinde Makina Eco Mode’da iken yalnızca 0,8 kW/saat elektrik tüketmektedir. Ayrıca, lazer kesim gazı tüketimi de yarı yarıya düşürülerek sadece 15lt/saat’e indirilmiştir. Bu yenilikler sayesinde yüksek kesim hızlarının yanında, işletim maliyetleri de rakipsiz olarak aşağılara çekilmiştir.

Yeni jenerasyon Mazak tezgahlarının hemen hepsinde bulunan Piercing Sensörü Optiplex tezgahında da uygulanmıştır. Piercing Sensörü sayesinde delme işlemi tamamlanır tamamlanmaz tezgah hemen kesime başlamaktadır. Optiplex tezgahında kesim esnasında herhangi bir nedenle bozulma olduğunda Plazma ve Burning Sensörleri devreye girerek kesim bozukluklarını algılayıp, düzeltmektedir. Tezgah kullanıcılarının önemli sorunlarından biri olan lens patlaması, lens üzerindeki ışımaları algılayarak kesimi durduran Lens Sensörü sayesinde engellenmektedir.

Sonuç olarak, Optiplex sunduğu yeni teknolojiler, yüksek stabilite, düşük işletim ve ilk yatırım maliyeti ile Mazak’ın tüm dünyada en çok tercih edilen modellerinden biri olmaya aday bir tezgahıdır.

Çağlar Ülker
Form Makina CNC Takım Tez. A.Ş.
Mazak Lazer Tezgahlar Ürün Müdürü

Preview II – Şekil 2

Otomatik Kesim Kafası ve Nozzle Değiştirici – Şekil 1

Yoruma Kapali.